Webáruházunk a felhasználói élmény javítása és a kényelmesebb használat érdekében cookiekat használ.

Adatkezelési tájékoztatónk.

Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap > Blog >

Izületi fájdalom, derék-, hát-, mozgásszervi fájdalom

Izületi fájdalom, derék-, hát-, mozgásszervi fájdalom

Fájdalmat érezhetünk betegségek kialakulásakor, illetve a gyulladásos folyamatok során is.

A fájdalmat két csoportra oszthatjuk az időtartama szerint:

akut fájdalomról beszélünk, ha rövid ideje áll fenn, hirtelen jelentkezik, és általában éles jellegű.

Betegség figyelmeztetésére szolgál vagy a testet fenyegető veszélyre hívja fel a figyelmet.

Akut fájdalom alakulhat ki baleset, műtét, csonttörés, szájsebészeti beavatkozás, égés vagy vágás következtében.

Az akut fájdalom lehet enyhe, csak néhány percig tartó, de lehet súlyos fájdalom is, mely több hétig tarthat.

Az akut fájdalom általában addig tart, ameddig a fájdalom kiváltó oka meg nem szűnik.

 

A kezeletlen akut fájdalom azonban krónikus fájdalom kialakulásához vezethet, mely 3 hónapnál tovább tartó fájdalmat jelent.

Ennek hátterében gyulladásos, degeneratív és daganatos betegségek állhatnak. A gyulladás a szervezet szövetkárosító ingerekre adott válaszreakciója.

 

A gyulladás tipikus jelei: fájdalom (dolor), melegség (calor), pirosság (rubor),duzzanat (tumor),funkciókiesés (functio laesa).

A pirosságot és a melegséget az érintett területen megnövekedett véráramlás okozza, a duzzanatot pedig az erekből kilépő folyadék.

A gyulladás során a fehérvérsejtekből felszabaduló anyagok lecsökkentik a fájdalomérző receptorok ingerküszöbét, ill. saját maguk is fájdalmat válthatnak ki.

A fenti 4 jelenség, különösen a fájdalom, gátolják a gyulladt testrész mozgatását, így funkciókiesést okoznak.

 

Csoportosíthatjuk úgy, hogy milyen testrészeken jelentkezik (hát, térd, gerinc, nyak) vagy  hogy mi a kiváltó oka a fájdalomnak.

 

A hátfájás a gerincnek a derék és a nyak közötti szakaszát érinti, általában az izmok bemerevedése jellemzi, és ez fájdalmas izomcsomók formájában jelentkezik. A probléma az izomzat gyengeségére vezethető vissza. Ahogy a gyenge izom próbál ellentartani, egy idő után begörcsöl, és a fájdalmat ez okozza. Az izomzat anyagcseréje megváltozik, nem kap megfelelő vérellátást, így görcsös, merev és befeszült állapot jön létre.

 

A derékfájásnál először húzódik, ill. kötötté válik a derék. Ezt követheti a típusos lumbago, amikor egy rossz mozdulat után nem tud kiegyenesedni, deréktájon jelentkező éles fájdalom miatt.

 

A térdsérülések esetében egy rossz mozdulat váltja ki a problémát. Sérülhet a belső porc (meniscus) vagy valamelyik szalag is, ami a térdnek a stabilitásáért felelős.

Elég egy rossz mozdulat, és a bokát stabilizáló izmoknak, szalagoknak a folytonossága megszakad, ami miatt duzzanat, fájdalom jelentkezik, nem tud ráállni, ránehezedni a lábára.

 

 

 

Kiváltó ok szerint lehetnek fizikai sérülések (rándulás, húzódások, törés) következményei vagy valamilyen belső eredetű gyulladásos, autoimmun, kopásos folyamatok során jelentkező fájdalmak. Az utóbbiak bármelyik ízületet érinthetik, az ujjpercek egészen kis ízületeitől a legnagyobb csípőízületig.

Az ízületek feladata a csontok összeköttetése és mozgásának biztosítása, valamint a stabilitás és rugalmasság biztosítása mozgás közben.

Az egészséges ízületekben a csontok érintkezési felületét porc borítja. A porc sima felszínű, erős anyag, amely tompítja a két kapcsolódó csont ütközését. A porcot ízületi folyadék veszi körül, amely az ízület mozgékonyságát növeli. Amennyiben a porc felszíne egyenetlenné válik, a mozgás közben fellépő súrlódás következtében idővel kopás, ízületi gyulladás alakul ki, amely a csontok közvetlen érintkezéséhez, roncsolódásához vezet ízületi fájdalom kíséretében.

Gyakran egy rossz mozdulat, vagy baleset okozza az ízületet körülvevő szalagok húzódását, szakadását, vagy a porcfelszín sérülését. A szervezet természetesen megpróbálja helyreállítani a sérült szöveteket, de ezalatt az idő alatt szükség van az adott ízület nyugalmára, hogy erőltetéssel, túlterheléssel ne károsodjon tovább a sérült terület. Ezért lép fel fájdalom.

Az ízületi fájdalom az ízület és csonthártya idegvégződései közvetítésével jut a központi idegrendszer felé. Krónikusan visszatérő ízületi fájdalmak esetén fontos a kivizsgálás, mert lehetnek egy bakteriális fertőzés szövődményei is, és akkor a tüneti kezelés, vagy csak az ízületi fájdalmak csillapítása nem elegendő, lehetőleg az okot kell megszüntetni.

 

Az ízületi fájdalmak sokak szerint az élet természetes velejárója, és úgy gondolják, ezt el kell viselni. Az ilyen típusú fájdalom csillapítására azonban szintén törekednünk kell, mert olyan testi és lelki működészavarokhoz vezethet, melyek már nem csak az életminőséget rontják, hanem számos további betegség vagy sérülés okozói is lehetnek. Az ízületi fájdalmak kezelésének számos módja lehet, melynek egyik fontos tényezője a gyógyszeres fájdalomcsillapítás.

A vény nélküli gyógyszerek közül belsőleg az ún. nem -szteroid fájdalom és gyulladásgátlók csoportjába tartozó ibuprofen, ketoprofen, diclofenac, naproxen hatóanyagtartalmúakat alkalmazhatjuk. 

Külsőleg géleket, kenőcsöket, tapaszokat alkalmazhatunk önállóan vagy a belsőleges kezeléssel egyidőben. 

A külsőleges kezelés előnye a gyomrot nem bántja, hosszabb ideig is lehet alkalmazni,  más egyéb betegségek (pl. magas vérnyomás, asztma) mellett is alkalmazhatóak.

 

Ibuprofent tartalmaz:

 

Algoflex Izom ízület retard kapszula

Algoflex Forte filmtabletta

Algoflex Dolo gél

Advil Ultra lágy kapszula 

 

Nurofen Forte tabletta

 

Ketoprofen hatóanyagot tartalmaz:

 

Ketodex filmtabletta

Ketodex granulátum

 

 

Diclofenac hatóanyagot tartalmaz:

Voltaren Dolo lágy kapszula

 

Voltaren emulgél Forte 

Flector tapasz 

 

Naproxent tartalmaz:

 

Apranax Dolo filmtabletta

Apranax Dolo gél 

Analgesin Dolo filmtabletta

 

 

Etrixenal tabletta

Etrixenal gél

 

 

A készítményeket ne alkalmazza, ha ezekre a hatóanyagokra érzékeny!

A kockázatokról és a mellékhatásokról kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészeinket!

A megfelelő terápia kiválasztásához valamint az alkalmazással, adagolással kapcsolatban kérjen tanácsot gyógyszerészeinktől!

Tartalomhoz tartozó címkék: sportolás reuma