Webáruházunk a felhasználói élmény javítása és a kényelmesebb használat érdekében cookiekat használ.

Adatkezelési tájékoztatónk.

Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap > Blog >

RSV vírus

RSV vírus

Az RSV (Respiratory Syncytial Virus) fertőzés legtöbb esetben enyhe lefolyású, és a kezelés a tünetek enyhítéséből áll, óvodás, iskolás korban, nagyobb gyermekeknél, vagy a felnőttek esetében általában nem okoz súlyos problémát, jellemzően orrfolyás, hőemelkedés, étvágytalanság  jelentkezik.

Az RSV-fertőzés szezonális, általában hidegebb időben következik be.

Hazánkban leggyakrabban novembertől áprilisig fordul elő, az RSV vírusfertőzést egy szezonon belül többször is el lehet kapni.

Hogyan terjed?

Az RSV cseppfertőzéssel terjed: a fertőzött személyek adják tovább köhögéssel, tüsszentéssel, úgy, hogy a levegőbe jutó részecskéket mások belélegzik.

Terjed a fertőzés szennyezett felületek megérintésével is, a szennyezett kézről a szájba jutva. A vírus szilárd és lágy felületeken is hosszan életképes marad.

A lappangási idő 2-8 nap.

Tünetek:

Kezdetben a náthás tünetek dominálnak, orrfolyás, köhögés jelentkezik. 

 

Jellemző tünetek  még a láz,a  nyugtalanság,

súlyosabb formájában mélyebb és gyakoribb köhögés, zihálás, szapora légzésszám, sípoló légzés, mely akár légzészavarhoz, légzéskimaradáshoz (apnoe), bágyadtsághoz, oxigénhiányhoz is vezethet.

A vírus megvastagítja a kislégutak nyálkahártyáját, vagyis minél kisebbek ezek a légutak – minél kisebb egy baba -, annál súlyosabbak a következmények.

Kiket fertőz?

Súlyos légúti tünetekkel járó betegséget is eredményezhet különösen újszülött és csecsemő korban.

A koraszülött csecsemők az RSV-fertőzés fokozott kockázatának vannak kitéve, hiszen az idő előtti születés miatt nem volt idő a légzőszervek tökéletes kifejlődésére.Minél éretlenebbül jön világra egy újszülött, annál fejletlenebbek, gyengébbek a légzőszervek, és annál nagyobb az esélye a krónikus tüdőbetegségekre.


2-3 éves korára az RSV csaknem az összes gyermeket megfertőzi, és legtöbbször a közönséges náthához hasonló tüneteket okoz.
Felnőtteknél az RSV szempontjából veszélyeztetettek a krónikus és súlyos betegségekben, a diabéteszes, a legyengült immunrendszerű, a rosszindulatú daganatos megbetegedésekben szenvedők és az idősebb emberek.

Kezelés:
Az RSV-fertőzést elsősorban tünetileg lehet kezelni.

Köhögésre váladékoldók, orrfolyásra orrcsepp használatát jelenti, esetleg orrtisztítást, orrszívást,

a láz csillapítását, ha szükséges, a hörgők tágítását.
Kórházi kezelésre akkor van szükség, ha a szövődmények súlyossága ezt indokolttá teszi (például légzési elégtelenség vagy kiszáradás esetén, ha a szervezetnek plusz oxigénre, infúzióra van szüksége).

 

Hogyan lehet megelőzni?

A higiénés szabályok betartásával: 

A téltől tavaszig tartó járványszezon idején viseljünk maszkot,

Mossunk kezet gyakrabban szappannal, fertőtlenítsük a kezünket kézfertőtlenítővel.
Tisztítsuk, fertőtlenítsük azokat a felületeket, tárgyakat, melyeket sokan megérintenek, gyerekek esetében például a játékokat is.

Felnőtteknél a mobiltelefonokat,a kilincseket. 

Kerüljük a közvetlen kontaktust náthás,beteg emberekkel, ne vigyük a csecsemőt közösségbe, ahol fokozott fertőzés veszélynek vannak kitéve!

A vitaminok közül a C és a D vitamin a vírusos fertőzések megelőzésére, az immunrendszer erősítésére ajánlottak. 

Homeopátiával fokozhatjuk a szervezet ellenálló képességét, hogy minél kevésbé legyenek fogékonyak a kórokozókra,
Echinacea, Vincetoxin,  Thymuline a megelőzésre.

Az orrfolyás, a köhögés tüneteinek megfigyelésével a megfelelő homeopátiás szer kiválasztásával lerövidíthetjük a betegség időtartamát. 

A megelőzés a legfontosabb, a tünetek súlyosbodása, tartósan magas láz, légzési elégtelenség esetén mindig forduljon orvoshoz!

 

 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Homeopátia immunerősítés megfázás